Reklamy

piątek, 5 sierpnia 2011

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. – procedury

Ze wspólnikami prowadzimy spółkę cywilną, ale chcielibyśmy ją przekształcić w spółkę z o.o. Czy jest to możliwe? Czy jest możliwość przeniesienia naszych referencji do nowo powstałej spółki z o.o.? Jak rozwiązać kwestię długoterminowych umów zawartych przez spółkę cywilną z kontrahentami – czy jedynym wyjściem jest aneksowanie umów?

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest możliwe pod warunkiem, że wszyscy wspólnicy spółki cywilnej zgadzają się na przekształcenie i zostaną spełnione wymogi formalne przekształcenia.

Zgodnie z art. 551 § 2 i 3 Kodeksu spółek handlowych (w skrócie K.s.h.) przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. odbywa się na podstawie przepisów o przekształcaniu spółki jawnej, a mianowicie art. 551-570 K.s.h. oraz art. 571-574 K.s.h.

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z o.o. może nastąpić w dwóch wariantach, tj. w wariancie uproszczonym i w wariancie zwykłym. Wybór wariantu uzależniony jest od tego, czy wszyscy wspólnicy spółki cywilnej byli uprawnieni do prowadzenia jej spraw (art. 572 K.s.j.). Jeśli zgodnie z umową spółki cywilnej żaden ze wspólników nie był wyłączony od prowadzenia jej spraw, to można zastosować wariant uproszczony. W przeciwnym razie do przekształcenia spółki konieczne będzie podjęcie wszystkich czynności przewidzianych przepisami K.s.h. (wariant zwykły).

Procedura uproszczona w porównaniu z procedurą zwykłą różni się tym, że w przypadku tej pierwszej nie ma obowiązku:

przygotowywania przez wspólników przekształcanej spółki planu przekształcenia,
zawiadamiania wspólników spółki oraz
wykładania dokumentów dotyczących przekształcenia do wglądu wspólnikom spółki.

Etapy przekształcenia spółki cywilnej (zwanej dalej s.c.) w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (zwaną dalej spółką z o.o.) w procedurze uproszczonej są następujące.

Najpierw należy zacząć od przygotowania następujących dokumentów:

projektu uchwały o przekształceniu s.c. w spółką z o.o.,
projektu umowy spółki z o.o. (na temat treści umowy spółki z o.o. znajdzie Pan potrzebne informacji w jednym z naszych artykułów pod adresem: /Obligatoryjna_tresc_umowy_spolki_z_ograniczona_odpowiedzialnoscia,artykuly),
wyceny składników majątku s.c. – wycena ta podlega obowiązkowemu badaniu biegłego rewidenta wyznaczonego przez Sąd Rejestrowy na podstawie art. 559 § 2 K.s.h. („sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki przekształcanej wyznacza na wniosek spółki biegłego rewidenta. W uzasadnionych przypadkach sąd może wyznaczyć dwóch albo większą liczbę biegłych”),
sprawozdania finansowego na dzień przypadający w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym podjęta zostanie uchwała o przekształceniu (należy zastosować te same metody i ten sam układ jak w ostatnim rocznym sprawozdaniu finansowym).

W trybie uproszczonym ustalenia wartości bilansowej majątku spółki nie jest obowiązkowe. Niemniej dokonanie takiej wyceny może być pomocne przy ustalaniu kapitału zakładowego powstałej w wyniku przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na to, że podstawą ustalenia kapitału zakładowego spółki przekształconej będzie właśnie wartość bilansowa spółki przekształcanej. Stąd zaleca się ustalenie tej wartości.

Następnie wspólnicy winni powziąć uchwałę o przekształceniu s.c. w spółkę z o.o. Zgodę na przekształcenie muszą wyrazić wszyscy wspólnicy (jednomyślnie). Uchwała ta musi zawierać następujące elementy (562 K.s.h. i 563 K.s.h.):

wysokość kapitału zakładowego (minimalna wysokość kapitału zakładowego to 5000 zł),
w wypadku gdyby jeden (i tylko jeden) ze wspólników nie zdecydował się na uczestniczenie w spółce przekształconej, określenie wysokości kwoty przeznaczonej na wypłaty dla wspólnika nie uczestniczącego w spółce przekształconej, która nie może przekraczać 10% wartości bilansowej majątku spółki,
określenie zakresu praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane,
nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej,
zgodę na treść umowy spółki z o.o.

Uchwała o przekształceniu powinna zostać umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza.

Kolejną czynnością wymaganą jest złożenie oświadczeń o uczestniczeniu w spółce przekształconej przez wspólników spółki przekształcanej. Z praktycznego punktu widzenia oświadczenia o uczestniczeniu w spółce przekształconej najlepiej złożyć w protokole notarialnym dokumentującym podjęcie uchwały o przekształceniu spółki. W przeciwnym razie wspólnicy powinni złożyć takie oświadczenia w terminie miesiąca od dnia podjęcia uchwały o przekształceniu spółki.

Następnie wspólnicy winni zawrzeć umowę spółki z o.o. w formie aktu notarialnego.

Po dokonaniu wszystkich powyższych czynności wszyscy członkowie zarządu spółki przekształconej (czyli spółki z o.o.) powinni złożyć wniosek o zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym i ogłosić przekształcenie spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Sądem właściwym jest sąd rejestrowy miejsca siedziby spółki.

Przede wszystkim należy wypełnić następujące druki: KRS-W3, KRS WE, KRS WH, KRS WM, KRS WK. Oprócz tego do wniosku o rejestrację należy dołączyć umowę spółki, notarialnie poświadczone podpisy członków zarządu spółki oraz podpisaną przez wszystkich członków zarządu listę wspólników.

Odpowiadając na Pana drugie pytanie, chciałbym podkreślić, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników przekształcanej spółki cywilnej. Tym samym uważam, że spółka z o.o. będzie mogła posługiwać się referencjami przysługującymi spółce przekształcanej, zwłaszcza że zachodzić będzie tożsamość wspólników. W doktrynie przyjmuje się, że posiadanie doświadczenia czy renomy dzielą zawsze byt prawny przedsiębiorstwa czy spółki, która je prowadzi. Renoma i doświadczenie w realizacji podobnych zamówień przedsiębiorstwa prowadzonego przez spółkę przekształcaną oraz potwierdzające je referencje przejdą z dniem przekształcenia na spółkę przekształconą.

O fizycznym przepisaniu na nową spółkę oczywiście nie może być mowy, a jedynie o posługiwaniu się.

Pyta Pan także o umowy z dotychczasowymi kontrahentami. Spółka przekształcona jest kontynuacją bytu prawnego spółki przekształcanej (w zasadzie jej wspólników) i w związku z tym wszystkie prawa i obowiązki cywilnoprawne (w tym wynikające z różnych umów) w zasadzie pozostają także prawami i obowiązkami spółki przekształconej. Nie dotyczy to umów, w których znajdowały się klauzule rozwiązujące te umowy w przypadku przekształcenia spółki.

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością odniesie ten skutek, że wspólnicy spółki z o.o. będą nadal odpowiadali za zobowiązania nieistniejącej już spółki cywilnej, solidarnie i subsydiarnie z przekształconą spółką. Odpowiedzialność ta będzie trwała przez okres 3 lat od dnia przekształcenia, czyli dnia wpisu do rejestru. Natomiast za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dotychczasowi wspólnicy spółki cywilnej nie będą odpowiadali, ponieważ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada osobowość prawną.

Źródło:eporady24.pl
Autor: Monika Cieszyńska

Brak komentarzy: